Wysłodki buraczane niemelasowane w żywienie zwierząt

Inne

Wysłodki buraczane niemelasowane to włóknisty materiał, który pozostaje po usunięciu większości cukru z buraków cukrowych. Po przetworzeniu ma wysoką zawartość wody i jest podatny na pleśnienie, dlatego jest suszony do przechowywania. Suszona wysłodki buraczane są dostępne w formie rozdrobnionej lub granulowanej. Jest podawany jako dodatek do strawnego błonnika w celu zaspokojenia potrzeb konia w zakresie błonnika lub paszy, a suszona wysłodki buraczane mogą być dodawane do wysokiej jakości pasz dla koni jako źródło strawnego błonnika i w celu znacznego obniżenia zawartości cukru i skrobi w paszy. Wysłodki buraczane są doskonałym składnikiem pełnoporcjowych pasz dla koni, gdzie nie podaje się siana lub nie podaje się ograniczonej ilości siana lub pastwiska, na przykład pasze dla koni starszych lub koni z problemami układu oddechowego, takimi jak fale. Przykłady wysokiej jakości pasz na bazie wysłodków buraczanych obejmują Triple Crown Senior, Triple Crown Complete, Triple Crown Growth i Legends Racing. Ponadto wszystkie karmy dla koni Triple Crown i Legends zawierają dodatek wysłodków buraczanych.

Wysłodki buraczane są doskonałym źródłem wysokostrawnego błonnika i zawierają 7% surowego białka. Wysłodki buraczane mają wysoki poziom wapnia (ponad 1%), ale bardzo mało fosforu. Zawartość energii strawnej w pulpie buraczanej jest większa niż w większości siana i mniejsza niż w większości składników zbożowych, co sprawia, że ​​jej reputacja jako suplementu paszowego budującego masę jest zasłużona.

Możesz rozważyć podawanie wysłodków buraczanych, jeśli twój koń jest „twardym hodowcą”, aby zwiększyć przyrost masy ciała, jeśli jakość siana jest słaba lub jeśli twój koń ma problemy z żuciem lub trawieniem siana w belach, co jest szczególnie powszechne u starszych koni. Ze względu na wysoką zawartość wapnia w wysłodkach buraczanych; nie podawaj wysłodków buraczanych miniaturowym koniom ze względu na zwiększone ryzyko powstawania enterolitów, ani nie podawaj jej koniom ze zdiagnozowaną chorobą nerek lub kamieniami nerkowymi.

Konie były karmione paszami na bazie wysłodków buraczanych od wielu lat bez żadnych problemów. Konie karmione paszą na bazie wysłodków buraczanych nie cierpiały na większą częstość występowania kolki. Ponadto żaden z koni nie „eksplodował” ani nie miał pęknięcia żołądka lub jelit, co jest powszechnym mitem karmienia koni suchą miazgą buraczaną. Dodanie wysłodków buraczanych do paszy teksturowanej pozwala melasie zawartej w paszy, która zawiera znaczną ilość wody, nawodnić wysłodki buraczane i sprawić, że będą smaczne i zapobiegają zadławieniu. Jeśli jednak zauważysz, że pasza na bazie wysłodków buraczanych jest sucha, co może nastąpić z czasem, dodaj trochę wody do paszy i ponownie zwilż lub nawodnij wysłodki buraczane, co zwiększy smakowitość paszy i zmniejszy ryzyko zadławienia.

Suszony wysłodki buraczane należy namoczyć przed podaniem koniom, są one smaczniejsze i mniej podatne na zadławienie. Aby prawidłowo namoczyć wysłodki buraczane, umieść je w wiadrze i dodaj dwukrotnie więcej wody niż wysłodki buraczane. Można używać ciepłej lub zimnej wody; użycie ciepłej wody skróci czas namaczania. Pozostaw wysłodki buraczane do namoczenia przez co najmniej 30 minut przed karmieniem, jeśli używasz ciepłej wody i 60 minut, jeśli używasz zimnej wody. Gdy wysłodki buraczane są gotowe do karmienia, wchłoną całą lub większość wody i będą miały znacznie zwiększoną objętość i puszystą konsystencję.

Odsączenie lub spłukanie nadmiaru wody z wysłodków buraczanych po moczeniu przez co najmniej godzinę przed karmieniem znacznie zmniejszy ilość cukru. Jeśli masz konia z problemami metabolicznymi (insulinooporność z powodu zespołu metabolicznego lub choroby Cushinga), płukanie wysłodków buraczanych jest szczególnie ważne w celu zmniejszenia zawartości cukru.