Astma kontrolowanie choroby
- By : Dlugie-rzesy.pl
- Category : Zdrowie
Astma jest chorobą przewlekłą, zaczynająca się od dzieciństwa, ale można ją z efektem pozytywnym leczyć. Oczywiście oznacza to, kiedy pacjent dostosuje się do wskazań lekarza. Odnośnie kontrolowania choroby astmy można stwierdzić, kiedy chory nie ma objawów duszności w nocy oraz w ciągu dnia. Również, kiedy nie zażywa leków na rozszerzenie oskrzeli. Ważna jest konsultacja oraz informacja od chorego o nasilaniu i częstości objawów duszności i w jakich sytuacjach ono występuje. Wtedy lekarz jest w stanie, po wywiadzie z pacjentem dobrać odpowiednie leczenie.
Astma kontrolowanie choroby
Występują różne rodzaje astmy, takie jak oskrzelowa, alergiczna, bądź nie, mieszana i astmatyczna. Napad duszności występuje, kiedy ma miejsce skurcz w mięśniach dróg oddechowych, opuchnięcie oraz zbieranie śluzu w drogach oddechowych. Każdy jednak chorujący na astmę na indywidualny plan leczenia. Nie u każdego astma występuje tak samo. Jaki procent chorych ma pełną kontrolę? Jest to 30 procent pacjentów. Pacjent zdiagnozowany oraz nie zgłaszający pogorszenia swojego stanu zdrowia, nazywamy to kontrolą chorego. Istotne jest stosowanie się do zaleceń lekarza prowadzącego, ale bywa z tym różnie. Z reguły pacjenci, którzy od dłuższego czasu nie mieli objawów, niestety przestają brać leki. Lekceważenie leczenia astmy może, a nie musi doprowadzić do zaostrzenia choroby. Kontrolowanie choroby można poprawić. Co ważne, zastosowanie trzech leków w inhalatorze oznacza, ułatwienie dla pacjenta. Stosując raz dziennie inhalator, może przyczynić się do poprawy stanu zdrowia.
Bywa sytuacja kiedy, to astma utrudnia normalne funkcjonowanie i wyniki są złe. W takim przypadku zwiększa się liczbę leków. W większości przypadków kontrola się udaje, jednak objawy i tak występują, czasem nagle, czasem powoli. Chorobę można kontrolować i to przez długi czas, ale z czasem znów występują. Bardzo niebezpieczne jest kiedy dochodzi o niewydolności oddechowej, co jest równoznaczne z leczeniem w szpitalu, a nie już tylko leczenie domowe. Poza leczeniem farmakologicznym chory musi unikać palenia, używania oczyszczaczy powietrza, unikać leków przeciwgorączkowych, przeciw bólowych. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna, jednak ta kwestia podlega już z porozumieniem z lekarzem, który pozwoli dobrać odpowiednie ćwiczenia. Można poprosić lekarza prowadzącego o plan leczenia. W tym planie muszą być zawarte informacje o lekach przyjmowanych,w jakich przypadkach zwiększać dawki leków oraz gdzie trzeba zadzwonić w razie nagłego pogorszenia stanu zdrowia. Należy pamiętać o inhalatorze, a także o zażywanych glikokortysteroidach z formoterolem. Z reguły lepiej ćwiczyć gdy jest ciepło, niż kiedy jest zimno. Może, to pogorszyć stan. Ważne przy ćwiczeniach jest odpoczynek, rozgrzewanie, inhalator tuz przed rozpoczęciem ćwiczeń, zakrycie ust oraz szalik, picie ciepłych napoi nigdy zimnych.